Lähes kolmasosa meistä on lapsia ja nuoria

Kirkkomme jäsentilastot vuodelta 2023 ovat valmistuneet. Uutinen niistä löytyy täältä.

Patriarkka Bartolomeos lasten ja nuorten ympäröimänä.

Näiden tietojen lisäksi pyysimme keskusrekisteristä 0-29-vuotiaiden määrät seurakunnittain. Seurakunnissamme oli 0-29-vuotiaita jäseniä 31.12.2023 kaikkiaan 17066, joka on 30,6% seurakuntien jäsenistöstä. Suhteellisesti selkeästi eniten lapsia ja nuoria on Tampereen seurakunnassa, jopa 37,5% jäsenistä. Keskimääräistä enemmän lapsia ja nuoria on myös Turun (34,6%), Helsingin (32,1%) ja Jyväskylän (30,8%) seurakunnissa.

Pienimmät lasten ja nuorten osuudet ovat jäsenmäärältään pienimmissä seurakunnissamme Saimaalla (21,9%) ja Taipaleella (23,7%). Itä-Suomen väestön ikärakenne näkyy yllättävänkin selkeästi Kuopion ja Karjalan hiippakunnan suurtenkin seurakuntien lasten ja nuorten määrässä, Kuopiossa osuus oli 26,9% ja Joensuussa 28,6%.

Hiippakunnittain tarkasteltuna Helsingin hiippakunnan seurakuntien lasten ja nuorten osuus on kaikkien seurakuntien keskiarvon yläpuolella ja Kaakkois-Suomen seurakuntakin jää vain hitusen sen alle. Oulun hiippakunnassa Tampereen seurakunnan huima lukema vie koko hiippakunnan selkeästi koko kirkon keskiarvon yli. Kuopion ja Karjalan hiippakunnassa taas Jyväskylän seurakunta on ainoa, jossa lasten ja nuorten osuus on kaikkien seurakuntien keskiarvon yläpuolella ja sielläkin vain hitusen. Sen myötä koko hiippakunnan osuus jää selkeästi kaikkien seurakuntien keskiarvon alapuolelle.

Suomen koko väestössä 0-29-vuotiaiden osuus oli vuoden 2022 lopussa 32,3% (Väestötilastot).

Taulukkoon on koottu tiedot seurakunnittain ja hiippakunnittain. Luvuissa ovat mukana vain seurakuntien jäsenet, eli luostarien ja keskusrekisterin jäseniä ei ole laskettu mukaan.

0-29-vuotiaatJäsenmääräLasten ja nuorten osuus
Helsinki70142183832,1%
Kaakkois-Suomi1182387030,5%
Turku1125325334,6%
Helsingin hiippakunta93212896132,2%
Joensuu1803631128,6%
Jyväskylä651211230,8%
Kuopio1473548126,9%
Saimaa385175621,9%
Taipale545230123,7%
Kuopion ja Karjalan hpk48571796127%
Pohjois-Suomi1243444028%
Tampere1645438337,5%
Oulun hiippakunta2888882332,7%
Kaikki seurakunnat170665574530,6%

Kristus syntyy, kiittäkää!

Toimistomme palvelee vielä keskiviikkona 20.12. Sen jälkeen siirrymme vapaille ja toimiston sähköpostia luetaan vain satunnaisesti 7.1. saakka.

Keskiviikkoon 20.12. klo 10 mennessä tulleet tilaukset postitetaan 20.12. ja posti lupaa tuolloin lähetetyt paketit perille jouluksi. Kirjelähetykset ja kirjejakelussa jaettavat pikkupaketit eivät enää ehdi perille ennen joulua. Seuraavan kerran tilauksia pakataan maanantaina 8.1.

Kristuksen syntymä. Ikoni: Veikko Malvela, kuva: Pentti Potkonen

Palkitsemisia nuorisotyössä – hyvää lasten oikeuksien viikkoa

Vuoden ohjaaja-tittelin sai tänä vuonna turkulainen nuori, vuoden kerho löytyy Pohjoisen seurakunnasta, hopeinen ansiomerkki myönnettiin neljälle. Myös somettavaa uskonnonopettajaa muistettiin.

Ortodoksisten nuorten liitto ONL ry palkitsee vuosittain nuorisotyön parissa ansioituneita. Vuoden kerho- ja Vuoden ohjaaja -tittelien lisäksi liitto myöntää anomusten perusteella ansiomerkkejä nuorisotyön parissa ahkeroineille.

Oulun katedraalin kirkkokeholaisia askartelupuuhissa.
(Kuva: Anne Patronen)


Vuoden kerho

Vuoden kerhon titteli menee tänä vuonna Oulun katedraalin kirkkokerholle, joka on toiminut pitkään. Nykyiset vetäjät Anne Patronen ja Karoliina Hannula ovat pyörittäneet kerhoa vuodesta 2012 ja saaneet rekrytoitua kahdeksan hengen apuryhmän tuekseen.

Kerhoa pidetään sunnuntaisin liturgian yhteydessä ja kerhossa on käynyt keskimäärin 10 lasta joka kerhokerta viimeisen reilun viiden vuoden ajan. Ohjatun askartelun jälkeen lapset viedään kirkkoon, jossa he osallistuvat vanhempiensa kanssa ehtoolliseen. Kerho on monikulttuurinen ja osaltaan madaltanut lapsiperheiden kynnystä osallistua jumalanpalveluselämään. Lapset oppivat yhteisöllisyyttä sekä saavat ohjausta liturgiseen elämään.

Vuoden ohjaaja 2023

Vuoden ohjaaja -palkitseminen menee aina nuorelle, lupaavalle ja kunnostautuneelle ohjaajalle ja tänä vuonna liiton johtokunta päätti myöntää tittelin Silja Sigfridssonille Turun ortodoksisesta seurakunnasta.

– Siljalla on kyky innostaa toisia ja hän on myös aktiivisesti mm. kehittänyt leirien ohjelmaa. Hän löytää kontaktin nuoreen kuin nuoreen, kertoo kirkkoherra Ioannis Lampropoulos. – Silja on tuonut Turussa myös leiritoimintaan hyviä ideoita sekä ollut kehittämässä Turun nuorten ortodoksien (TNO) toimintaa.

Hopeisia ansiomerkkejä neljälle nuorisotyöaktiiville

Hopeisen ansiomerkin voi saada useita vuosia tai jopa vuosikymmeniä kestäneestä ja sitoutuneesta ortodoksisesta nuorisotyöpanoksesta ja liiton johtokunta myönsi tänä vuonna tämän kunnianosoituksen neljälle henkilölle. Merkin saavat Niina-Maarit Rautamäki (Helsingin ortodoksinen seurakunta), Aino Miikkola (Joensuun ortodoksinen seurakunta), Valeria Ratilainen (Jyväskylän ortodoksinen seurakunta) sekä Lenni Sigfridsson (Turun ortodoksinen seurakunta).

Niina-Maarit Rautamäki on Helsingin ortodoksisen seurakunnan kasvatustyöntekijä, joka on tunnettu myös muualla Suomessa ja myös jo ajalta ennen vakinaisia töitä. Niina-Maaritin vankka ja pitkäaikainen ammatillinen kokemus sekä kyky toimia erilaisten nuorten kanssa on ollut Helsingin ortodoksisen seurakunnan kasvatustoimen nuorisotyön kantava voima.  ”Ninnun” tuntevat ja häntä lämmöllä muistavat lukemattomat eri toimintavuosien leiriläiset ja kerhoissa kävijät. Hän on myös useasti joutunut tuuraamaan kasvatuksen kanttorin tehtäviä silloin kun tehtävään ei sijaista ole ollut.
– Aito myötäeläminen, turvallisen aikuisuuden läsnäolo ja huumorintaju on leimannut Niina-Maaritin työtä ja tehnyt hänestä pidetyn ja arvostetun työntekijän, kuvailevat isät Petri Korhonen ja Sergei Petsalo.
– Niina-Maarit on pitkään ja uskollisesti palvellut seurakuntaa ja etenkin nuoria; hänessä näkyy rakkaus kirkkoon hyvä tavalla.

Aino Miikkola on toiminut Joensuun seurakunnassa ja muualla leirinohjaajana yli 11 vuotta ja kokemusta löytyy jo yli 40 leirin verran. Aino tunnetaan myös ONL:ssä, sillä hän toimi monta vuotta Tuohustuli-lehden kuvittajana.
– Aino on luotettava ohjaaja, kouluttaja, ea-vastaava ja johtaja, jolla asiantuntijuutta riittää ja joka tekee leirit viimeistä piirtoa myöten ja täydellä sydämellä, kuvailee Joensuun seurakunnan nuorisotyötoimikunta. – Herttaisen Ainon kanssa voi leiriläinen ja työkaveri jakaa sekä ilot että surut!

Valeria Ratilainen on toiminut leirinohjaajana, kanttorina ja muissa nuorisotyön tehtävissä jo vuodesta 2004 alkaen, eli pian 20 vuoden ajan. Viimeiset kaksi vuotta hän on toiminut Jyväskylän ortodoksisen seurakunnan nuorisotyöstä vastaavana kanttorina. Valerialla on kokemusta lasten ja nuorten kuorojen vetämisestä ja hän ollut yksi ortodoksisen musiikkileirin kantavista voimista. Aiemmin hän on toiminut myös Joensuussa nuorisokanttorina sekä ohjaajana eri seurakuntien sekä ONL:n ja PSHV:n leireillä.
– Valeria on iloinen, positiivinen ja arkailematta toimeen tarttuva ihminen, jota on sekä kollegoiden että lasten ja nuorten helppo lähestyä, kuvailee järjestösihteeri Annakaisa Onatsu.

Lenni Sigfridsson on toiminut Turussa viisi vuotta kerhonohjaajana sekä työskennellyt myös leireillä ohjaajana ja johtajana.
– Lenni on kehittänyt Turun nuorisotyötä ja hän oli myös tänä syksynä ehdolla valtuustovaaleissa, kertoo kirkkoherra Ioannis Lampropoulos. (toim. huom. Lenni tuli valituksi Turun seurakunnanvaltuustoon) – Lennillä on suuri kiinnostus nuorisotyötä kohtaan ja hän laulaa myös kuorossa.
Lisäksi Lenni on on toiminut kirkolliskokouksessa nuorena stuerttina sekä ollut mukana suunnittelemassa ja toteuttamassa Kulmakivi-toimintaa ja toiminut Etä-Kulmakivessä juontajana.

Kunniamaininta someaktiiville

Hämeenlinnalainen uskonnonopettaja Maura Ihatsu saa kunniamaininnan ortodoksisia perinteitä, kulttuuria ja opetusta valottavista sosiaalisen median julkaisuista ja laajasta videotuotannostaan. Uskonnonopettaja Maura on omien töidensä ja opintojensa ohessa tehnyt melkoisen määrän videoita, joihin voi tutustua hänen YouTube-kanavallaan: https://www.youtube.com/@uo-opemaura7402

Videoissa on raikas ote, ja vaikka tietoa on paljon, on se helposti omaksuttavassa muodossa. Teemoja käsitellään usein myös sivuten kansainvälistä tapakulttuuria sekä muita uskontoja. Julkaisut avaavat tuttuja sekä jo lähes unohdettuja ortodoksisia tapoja ja palvelevat siten sekä kirkon jäsenistöä että muitakin ortodoksisuudesta kiinnostuneita. Useat julkaisuista lisäävät myös eri uskontojen välistä ymmärrystä.

Instagramissa Maura esittelee paitsi omia videoitaan ja kokeilujaan, myös muiden kirkollisten toimijoiden sisältöä: https://www.instagram.com/uoopemaura/

Toivotamme monia vuosia nyt palkituille ja kaikille nuorisotyön parissa ahkeroiville sekä hyvää lasten oikeuksien viikkoa 2023!


Lapsen oikeudet ovat aikuisen velvollisuuksia

Kansainvälistä Lapsen oikeuksien päivää vietetään vuosittain 20. marraskuuta. Lapsen oikeuksien viikko on Lapsen oikeuksien päivän yhteydessä vietettävä teemaviikko, jonka tavoitteena on lisätä Lapsen oikeuksien sopimuksen tunnettuutta ja lapsen oikeuksien toteutumista.

Viikkoa vietetään tänä vuonna 20.–26.11.2023.

Nuorisotyön muistamisia haettavana

ONL ry pyytää esityksiä vuoden 2023 kerhoksi ja ohjaajaksi, sekä hakemuksia hopeisen ansiomerkin saajiksi joko postitse tai sähköpostilla. Esitykset tulee tehdä viimeistään 12.11.2023.

Johtokunta tekee päätökset mahdollisimman pian esitysajan päätyttyä ja muistamiset voidaan jakaa joustavasti, esim. Nikolaos-juhlien yhteydessä.

Vuoden ohjaajaksi voi esittää sellaista ohjaajaa, joka on kuluneena vuonna tai lähiaikoina osoittanut selkeää innostusta ja onnistumista ortodoksisen lapsi- ja nuorisotoiminnan toteuttamisessa. Vuoden ohjaaja voi olla myös suhteellisen kokematon, tärkeintä on mainio asenne, innostaminen, ahkeruus ja tunnollisuus. Vuoden ohjaaja -maininnasta henkilö saa kunniakirjan ja pienen rahallisen stipendin.

Vuoden kerhoksi voi olla ehdolla säännöllisesti kokoontuva ja toimiva, ortodoksiseen lapsi- ja nuorisotyöhön liittyvä kerho. Vuoden kerho -maininnasta kerho saa kunniakirjan ja pienen rahallisen stipendin.

Hopeista ansiomerkkiä voi anoa henkilölle, joka on tehnyt useita vuosia innokasta työtä ortodoksisten lasten ja nuorten parissa ja hyväksi.
Liiton johtokunta on kokouksessaan 4/2019 määritellyt hopeisen ansiomerkin saajien kriteerit seuraavasti:
“Hakemuksien perusteella liiton johtokunta valitsee ansioituneimmat henkilöt ansiomerkin saajiksi. Hopeinen ansiomerkki voidaan myöntää vähintään 5 vuotta jatkuneesta ansiokkaasta toiminnasta kirkon nuorisotyön parissa. Erityisiksi ansioiksi hopeisen ansiomerkin hakemisessa voidaan nähdä lisäksi omaa kotiseurakuntaa laajempi vaikuttamisalue tai laaja nuorisotyön kentän toimijuus.”
Hopeisen ansiomerkin saaja saa kunniakirjan, hopeisen merkin ja pienen muistamisen, esim. kukkia.

Liitolla on myös seitsemän kultaista ansiomerkkiä, jotka myönnetään harvinaislaatuisen suuresta panoksesta ortodoksisessa nuorisotyössä. Tällä hetkellä kaikki kultaiset ansiomerkit ovat myönnettyinä.

Esitysten tekemisen apuna voi käyttää oheisia lomakkeita.
Muunkinlainen hakumuoto käy, kunhan siitä käy selville, että mitä palkitsemista haetaan, kenelle, millä perusteella ja kuka on esittäjätaho sekä yhteyshenkilö asiassa.

Hakemukset tulee toimittaa liittoon siis viimeistään 12.11.2023, esimerkiksi sähköpostitse: onl (at) ort.fi
tai lähettämällä postitse (riittävän hyvissä ajoin) liiton toimistoon Joensuussa.

Tulevia ortodoksisen nuorisotyön koulutuksia ja kursseja

Osaavat ortodoksiset leirinohjaajat ja -johtajat sekä osaamisensa kehittämisestä kiinnostuneet kirkkomme nuorisotyötä tekevät ovat merkittävä resurssi kirkkomme kasvatustyössä. Tänä syksynä ja tulevana keväänä on luvassa taas koulutuksen ja kohtaamisen paikkoja erilaisilla lyhyillä kursseilla.

NUORISOTYÖPÄIVÄT
Nuorisotyöpäivät pidetään 5.-7.11.2023 Valamon luostarissa. Kyseessä on ortodoksisten seurakuntien ja järjestöjen nuorisotyöntekijöiden, opettajien ja nuorisotyöstä kiinnostuneiden koulutus- ja verkostoitumistapahtuma, joka järjestetään Valamon opiston ja ONL ry:n yhteistyönä.

Tänä vuonna päivien teemana on TOIVO kirkon kasvatustyössä, aiheesta alustaa ja keskusteluttaa evankelis-luterilaisen kirkkohallituksen jumalanpalvelus ja kasvatus -yksikön johtaja, Jarmo Kokkonen.

Ortodoksisen kirkon kirkkopalveluiden koordinaattori Antti Räsänen vetää “Monenlaisuus kirkon lapsi- ja nuorisotyössä osiota” ja päivillä on myös Haminan piispa Sergein kyselytunti. Enkelit kasvatustyössä -teemaa lähestytään ikonien, kädentaitojen sekä kirjavinkkien kautta. Kädentaidoissa osallistujia opastaa Minna Koistinen.

Esillä siis ajankohtaista asiaa ja tuttuun tapaan myös käytännön vinkkejä lapsi- ja nuorisotyöhön sekä antoisia keskusteluja, vertaistukea sekä mukavaa yhdessäoloa luostarin rauhassa.

Lisätietoa ja ilmoittautumiset Valamon opiston sivujen kautta.

LEIRINOHJAAJIEN PERUSKURSSI
Leirinohjaajien peruskurssi on tarkoitettu kristinoppileirin käyneille, leirinohjaajaksi aikoville. Kurssi antaa perusvalmiudet toimia ohjaajana (ortodoksisella) leirillä ja se onkin edellytyksenä ohjaajantöille useimmissa seurakunnissa ja ONL:n leireillä.

Kurssiin liittyy pieniä ennakkotehtäviä ja varsinainen kurssi kestää yhden viikonlopun, pe-su.

Seuraava leirinohjaajien peruskurssi järjestetään kevättalvella, ehkä jo helmikuussa, Tampereen seudulla, yhteistyössä Tampereen ortodoksisen seurakunnan kanssa. Seuraa ilmoittelua, kerromme heti, kun paikka ja aika tarkentuu.

LEIRINJOHTAJAKURSSI
Viiden vuoden tauon jälkeen on taas vihdoin tulossa myös leirinjohtajakoulutusta! Kyseessä on leirien johtamisesta kiinnostuneille tarkoitettu viikonloppu, johon liittyy myös ennakkotehtäviä. Aikaisempi leirityökokemus tai muu ohjaustyön kokemus on ehdottomasti eduksi, samoin täysi-ikäisyys.

Kurssi järjestetään kevään 2024 aikana, paikkana on Turun seutu ja yhteistökumppanina Turun ortodoksinen seurakunta. Tästäkin kurssista kerromme lisää, kun aika ja paikka varmistuvat, joten jos kiinnostuit, seuraa ilmoitteluamme!

Lämpimästi tervetuloa mukaan
oppimaan uutta, rakentamaan verkostoja ja
viettämään aikaa ortodoksisen kirkon ja mukavien ihmisten parissa!

P.s. Mielenterveyden asiat pohdituttavat vuodesta toiseen erityisesti nuorisoalalla. Huhtikuussa 2024 on Valamon opiston kurssitarjonnassa tulossa myös Mielenterveyden ensiapu 1-kurssi.
(Vastaavia Mielenterveyden ensiavun kursseja löytyy myös verkkokursseina Mieli ry:n koulutuskalenterin kautta.)

Rastivihjeet

a) Helsingin kortteleista osa on nimetty eläinten mukaan. Etsi kortteli, jonka eläin on evankelista Markuksen symboli ja löytyy myös Suomen vaakunasta.

b) Pyhän Kolminaisuuden kirkon “selän takana” sijaitseva, oravannahkakaupasta alkunsa saanut laitos

c) Hallintoelin, jonka ydintä on mm. ilmastonmuutoksen hillintä

d) Helsingin ortodoksien kirkkoherrana 1914-1917 toiminut ukrainalaislähtöinen pappismarttyyri Aleksander Hotovitski asui tässä talossa. Talossa sijaitsee myös Helsingin hiippakunnan kanslia.

e) Suomen vanhin ja laajin taidekokoelma

f) Tämän erään tavaratalon pyörivän aikamittarin alle on perinteisesti sovittu treffejä.

g) Helsingin yliopiston vanhin rakennus

Pitkän reitin rastit 8-11

h) Hirven takana historiallisessa rakennuksessa sijaitseva museo. Rakennuksessa on aikanaan toiminut venäläinen poikakoulu ja sen yhteydessä on ollut myös ortodoksinen kappeli. Ulkoseinässä erottuu yhdellä sivustalla vielä alttaripääty ja sisäpihan puolella risti.

i) Helsingin ainoa naisen näköisveistos esittää suomalaisen kansanrunouden merkkihenkilöä, jota on esitetty kanonisoitavaksikin.

j) Ylistyslaulu kirjoille, kuuluisa kaupunkikirjasto

k) Arkadianmäen päättäväinen monumentti

Kaupunkisuunnistuksen ohjeistus

Osana Tomos100-juhlaviikonvaihdetta järjestetään leikkimielinen kaupunkisuunnistus. Suunnistuksen lähtö ja maali on Pyhän Kolminaisuuden kirkolla (Unioninkatu 31), mutta halutessaan suunnistamaan voi lähteä omaan tahtiin mistä tahansa.

  • Rastit voi käydä haluamassaan järjestyksessä.
  • Mukaan tarvitaan vähintään yksi nettiyhteydellä varustettu puhelin joukkuetta kohti. (Myös muutamia tulosteita on saatavilla, jos puhelimen käyttö ei ole mahdollista.)
  • Vastaukset kannattaa merkitä itselleen ylös esim. puhelimen muistioon tai paperille siltä varalta että vastauslomake vahingossa tyhjentyisi ennen sen lähettämistä.
  • Vastauslomakkeen lisäksi lähetetään reitistä riippuen kahdelta tai kolmelta rastilta myös valokuva, jossa erottuu sekä tiiminne että kyseinen paikka.

Kaikki osallistuneet joukkueet saavat pienen palkinnon maalissa (9.9. klo 15.45 mennessä). Lisäksi koko reitin suorittaneiden joukkueiden kesken arvotaan pieni palkinto.

Lyhyt reitti

Arvioitu kesto 15-30 minuuttia, rastit sijaitsevat muutaman korttelin alueella Pyhän Kolminaisuuden kirkon lähistöllä. Sopii hyvin myös pienten lasten kanssa kierrettäväksi.

Kartta: https://www.google.com/maps/d/u/3/edit?mid=13RJW22G7updng32frMNNfayXEMgyyZg&usp=sharing

Vastauslomake: https://forms.gle/ag3x9LGcjZ7iMicKA

Keskipitkä reitti

Arvioitu kesto n. 30-60 minuuttia. Keskipitkään reittiin kuuluvat kartan vihreät rastit. (Keskipitkän ja pitkän reitin kartta on yhteinen)

Kartta: https://www.google.com/maps/d/u/3/edit?mid=1bv4KnomxKI4a2aG77GELfteNuMKWwXM&usp=sharing

Vastauslomake: https://forms.gle/xSXhKbzu4We45vC68

Vihjeet löytyvät myös täältä, jos niitä on lomakkeelta hankala lukea: https://onl.fi/rastivihjeet/

Pitkä reitti

Arvioitu kesto n. 60-120 minuuttia. Pitkään reittiin kuuluvat sekä kartan vihreät että siniset rastit. (Keskipitkän ja pitkän reitin kartta on yhteinen)

Kartta: https://www.google.com/maps/d/u/3/edit?mid=1bv4KnomxKI4a2aG77GELfteNuMKWwXM&usp=sharing

Vastauslomake: https://forms.gle/bTQjuH4tNvhvTUxC7

Vihjeet löytyvät myös täältä, jos niitä on lomakkeelta hankala lukea: https://onl.fi/rastivihjeet/

Kirkon ja liiton juhlavuosi jatkuu

Kuluvana vuonna vietetään sekä kirkkomme autonomian 100-vuotisjuhlaa että Ortodoksisten nuorten liitto ONL ry:n 80-vuotisjuhlavuotta. Yksi vuoden kohokohdista on patriarkka Bartolomeoksen vierailu 8.-12.9. Suomeen ja muutakin mukavaa on luvassa vielä.

Kuva: Ekumeeninen patriarkaatti

Patriarkkaa voi nähdä pääkaupunkiseudulla

Hänen Pyhyytensä patriarkka Bartolomeoksen virallisen vierailun kaikille avoimet ohjelmakohdat löytyvät kokonaisuudessaan kirkon juhlavuoden sivustolta.

Ohjelmasta erityisesti nuorille sopivia kohtia ovat vaikkapa lauantaina 9.9. klo 11.30-13.30 patriarkan vierailu Helsingin ortodoksisen seurakunnan leirikeskuksessa Kaunisniemessä (erillinen ilmoittautuminen retkelle päättynyt) sekä klo 17.00 kiitosrukoushetki Uspenskin katedraalissa. Vaikka ei pääsisi itse paikanpäälle, niin rukoushetkeä voi seurata verkkolähetyksenä Helsingin ortodoksisen seurakunnan YouTube -kanavalta ja kirkon sivuilta.

Sunnuntai 10.9. on klo 9.30 patriarkaalinen liturgia Uspenskin katedraalissa ja patriarkka Bartolomeos saarnaa. Tätäkin palvelusta voi seurata myös etänä HOSin Youtube-kanavalla.

Maanantaina 11.9. klo 11.00–12.30 on Nuorten planeetta -seminaari Luontokeskus Haltiassa (Nuuksiontie 84, Espoo) ja tapahtuman keynote -puhujana patriarkka Bartolomeos. Muut puhujat ovat Suomen kestävän kehityksen toimikunnan pääsihteeri, professori Eeva Furman, kolttien luottamusmies Veikko Feodoroff ja arkkimandriitta Mikael.

Useat seurakunnat järjestävät juhlaviikonloppuun retkiä, joihin on ollut ennakkoilmoittautuminen. Onneksi moniin ohjelmakohtiin voi tulla mukaan myös ilman ennakkoilmoittautumista!

Treffit Troitsassa

Lauantaina 9.9. juhlaväen ohjelmallisena kohtaamispaikkana toimii aamukymmenestä alkaen Pyhän Kolminaisuuden kirkko (=Troitsa) ja sen puutarha osoitteessa Unioninkatu 31, Helsinki. Ohjelma löytyy kokonaisuudessaan kirkon juhlavuoden sivustolta.

Nostoina mainittakoon erityisesti seuraavat kohdat.

Kestävä elämä -keskustelutilaisuus kello 11.00

Ortodoksisten nuorten liitto ONL ry:n yhdessä Filantropia ry:n kanssa järjestämä keskustelutilaisuus. Alustajina ortodoksinen munkki Gabriel ja aktiivinen seurakuntanuori Aino Rantanen Salosta. Keskustelun juontavat Maria Kauppila ja Riina Nguyen. Tervetuloa kuulolle ja keskustelemaan, esim. yksinkertaisesta elämästä, nuorten oikeudesta tulevaisuuteen sekä hengettömyydestä ja henkisestä elämästä.

Kaupunkisuunnistus

Lyhyen ja pidempien kaupunkisuunnistusreittien ohjeet sekä lähtö- ja paluupiste löytyvät myös Pyhän Kolminaisuuden kirkolta. Kaupunkisuunnistuksessa on mahdollisuus etsiä omatoimisesti kartan ja vihjeiden perusteella keskustan alueen kohteita, lyhin reitti vie keskivertokävelijältä vain noin vartin verran aikaa, pisin puolestaan reilun tunnin. Yhteislähtö ainakin noin klo 12:15.

Ortodoksinen muskarihetki lapsille ja lapsenmielisille klo 15-15.30

Vetäjinä kanttorit Larissa Qvintus-Petsalo, Markus Hänninen ja Maria Mentu. Lapsille mehu- ja keksitarjoilu.

Ristisaatto

Siirtyminen ristisaatossa Uspenskin katedraaliin klo 16 alkaen.

Ilta on vielä nuori

Lauantaina 9.9 on illalla ohjelmassa mm. klo 19.00 treffit sekä Linnanmäellä sekä Korkeasaaren eläintarhassa. Huom! kummassakin paikassa on erityisillat ja mukaan pääsystä pitää maksaa rahaa ja Linnanmäen osalta myös ostaa rannekkeet etukäteen (pääosalle seurakuntien kautta mukaan ilmoittautuneista nuorista pääsylippuasiat ovat jo nuorisotyöstä vastaavien hoidossa).

Lintsillä on siis K-15 iik!week-kauhufestivaali, sisäänpääsy vain maksullisella rannekkeella ja vain yli 15-vuotiaille. (myös Kausihupi käy). Korkeasaaressa on erityinen Kissojen Yö, sinnekin pitää hankkia lippu ennakkoon Korkeasaaren verkkokaupasta (myös vuosikortti käy).

Musiikista pitävälle sopii hyvin klo 19.00 Ortodoksisen Kamarikuoron Tomos100-konsertti Kallion kirkossa (lisätietoja ja liput linkin kautta)

Juttelusta, rauhallisesta olemisesta ja maksuttomasta teestä pitäville sopii klo 19-01 auki oleva Yökahvio seurakuntasalilla (Unioninkatu 39 sisäpiha).

Yhteinen liturgia – kirkkokansan jousto ja ajattelevaisuus auttavat paljon

Sunnuntai-aamuna juhlinta huipentuu Uspenskin katedraalissa klo 9.30 alkaen toimitettavaan patriarkaaliseen liturgiaan. Paikka on arvioidun juhlakansan määrään nähden hieman haasteellinen, joten kaikkien toivotaan pakkaavan mukaansa joustavaa ymmärrystä.

Paikanpäälle Uspenskiin voi saapua lähinnä vain julkisilla kulkuvälineillä tai kävellen, sillä parkkipaikkoja ei Uspenskin lähettyvillä juurikaan ole ja läheinen katukin suljettaneen. Ryhmämatka-bussitkaan eivät siis tänä viikonloppuna mahdu kääntymään piha-alueella vaan matkustajien päätepysäkkinä voi toimia esim. ns. Rahapajan edusta. Ylätasanteella on muutamia invapaikkoja, mutta muutoin sinne saavat mennä vain patriarkan seurueen autot ja hälytysajoneuvot.

Koska kirkkoon sisälle mahtuu vain muutama sata henkeä, välitetään liturgia ison näytön avulla kirkon piha-alueelle, jonne tulee myös useampia ehtoollisenjakopisteitä. Keli voi olla vaihteleva, joten juhlaväen kannattaa ottaa mukaan vettäpitävä takki sekä lämmintä ylle. Turvallisuussyistä alueelle ei saa tuoda mitään isoja reppuja tai matkalaukkuja, myös sateenvarjot suositellaan jätettäväksi tästä juhlasta pois.

Liiton juhlavuosi jatkuu Jyväskylässä ja Valamossa

Kaikille nuorille aikuisille avoin ekumeeninen viikonloppu järjestetään Jumalansynnyttäjän suojeluksen juhlan aikaan eli 29.9.-1.10.2023 Keski-Suomessa Uuraisilla, Pyhäkankaan leirikeskuksessa. Tapahtuma on muuten tarkalleen 80 vuotta myöhemmin kuin liiton virallinen rekisteröinti yhdistykseksi! Tapahtuma on suunnattu 18-vuotta jo täyttäneille ja vanhemmille nuorille, ilmoittautua voi 17.9. saakka. Lisäinfoa ja ilmoittautumisohjeet löytyvät tapahtuman sivulta.


Nuorisotyöpäivät pidetään 5.-7.11.2023 Valamon luostarissa; kyseessä on ortodoksisten seurakuntien ja järjestöjen nuorisotyöntekijöiden, opettajien ja nuorisotyöstä kiinnostuneiden koulutus- ja verkostoitumistapahtuma, joka järjestetään Valamon opiston ja ONL ry:n yhteistyönä. Tänä vuonna päivien teemana on TOIVO kirkon kasvatustyössä ja vierailevina keskustelijoina mm. Haminan piispa Sergei sekä evankelis-luterilaisen kirkkohallituksen Jumalanpalvelus ja kasvatus -yksikön johtaja, Jarmo Kokkonen. Ilmoittautua voi vaikka heti Valamon opiston sivun kautta, myös tarkempi ohjelma löytyy sieltä lähiviikkoina.

Tervetuloa kohtamaan, innostumaan, pohtimaan, hiljentymään!

#rohkeastiortodoksi #nousenuoriortodoksi #toivo

Kesäsome – hae sitä tekemään!

Haemme 2-3 nuorta (v. 1995-2008 syntynyttä) kesäsomettajaa pitämään Insta-tilimme elossa ja luomaan eloa uinuvalle TikTok-tilillemme (tai Discord-serverillemme)!

Orthodox Youth Association of Finland ONL ry is also looking for 1-2 young (born 1995-2008) social media updaters for the summertime, preferably speaking Finnish and/ or English PLUS Ukrainian and/ or Russian.
 Social media uploader will plan and make updates and lives for our social media channels (mainly Instagram and TikTok, possibly Discord). More info in English further below.

Kesäsomettajana suunnittelet ja teet joko yksin tai kaverin kanssa sovittuna aikana (esim. 1-2 viikkoa) kesä-heinäkuussa päivityksiä ja livepläjäyksiä näille kanaville. Sisällöissä näkyy ortodoksisuus, mutta kaiken ei tarvitse liittyä suoraan siihen. Toivommekin siis, että olet ortodoksi (jos haette työparina, riittää että toinen teistä on ortodoksi). Yksi henkilö tuottaa somesisältöä viikon ajan ja saa palkkiokseen 60€. Sometusta voi tehdä myös parin kanssa, silloin jakson pituus on kaksi viikkoa ja siitä maksetaan 60€/ hlö/ kahden viikon jakso. Odotamme 4-6 päivitystä viikossa, ja vähintään yhden näistä tulee olla video tai live.

Hae kesäsomettajaksi viimeistään 31.5.2023 joko yksin tai kaverin kanssa.
Hakemuksen voit lähettää videona, ääniviestinä tai kirjallisesti, kerro siinä miksi juuri sinä olisit hyvä kesäsomettaja ja millainen “somekokemus” sinulla on (esim. omat tilisi).

Lähetä kuitenkin nimesi, postiosoitteesi ja puhelinnumerosi joka tapauksessa myös sähköpostilla onl (at) ort.fi ja kerro minkä viestimen kautta olet lähettänyt hakemuksesi jos se ei tule sähköpostiin. Hakemuksen voit lähettää tai sähköpostilla onl (at) ort.fi (Myös WA-viestillä (0504658173) tai Insta-viestillä (@onlry1943) voi hakea.)

Valittujen kanssa pidetään kesäsomettamisen suunnittelutuokio Teamsissa koulujen päättymistä seuraavalla viikolla (5.6.-9.6.), päivämäärä ja aika yhteisesti sovitellen.

The updates must have some Orthodox Christian content, too, and hence we hope that those applying will be Orthodox Christians. One person can upload content for one week and gets 60€ in reward (You may also work in pairs, so that you upload together for 2 weeks and each one gets 60 €/ 2 week period.) The expectation is 4-6 updates per week, and at least 1 of them must be a video or live.

Apply before the 1st of June, you may apply also with a pair. You may apply by making a video, leaving a voice message or by writing; tell us why especially you would be a good uploader and what kind of social media experience you already have.

Also, send your name, postal address and phone number via e-mail to our office onl (at) ort.fi and also remember to tell us, if you leave/ left your application via WhatsApp (0504658173), Insta-message (@onlry1943) or via e-mail.

Those who will be hired, will get further info and planning help via short Teams-meeting on week 23.

Nollatoleranssi seksuaaliseen häirintään – tule mukaan häirinnän ehkäisemisen verkkokoulutukseen!

Nollatoleranssi seksuaaliseen häirintään on ortodoksisessa kirkossa periaatteellinen itsestäänselvyys. Suomen ortodoksisen kirkon oman, kirkon toimintamuodot ja -ympäristöt huomioon ottavan ohjeistuksen laatiminen on kuitenkin koettu tärkeäksi. Syksyllä 2022 julkaistu ohjeistus alleviivaa sitä, että seksuaalista häirintää ei tule milloinkaan hyväksyä tai piilotella ja että organisaatiossa halutaan työskennellä myös sen ennaltaehkäisemisen puolesta. 

Kirkon, seurakuntien ja järjestöjen keskeiset toimihenkilöt ovat jo saaneet koulutusta aiheesta, samoin osa ortodoksista opettajista on osallistunut koulutukseen opettajien hiippakuntapäivien yhteydessä.

Nyt koulutusta tarjotaan myös seurakuntien nuorisotoimien edustajille, vapaaehtoisille, leirinjohtajille ja leirinohjaajille. Koulutukseen voivat osallistua myös ne, jotka eivät päässeet työntekijöille tarkoitettuihinn tilaisuuksiin.
Seksuaalisen häirinnän tunnistamisen ja ehkäisemisen -koulutus järjestetään 10.5.2023 klo 16-18 Teams-koulutuksena. Kouluttajina toimivat tohtorikoulutettava Anu Puustinen ja toiminnanjohtaja Maria Kauppila.

Ilmoittautumiset maksuttomaan koulutukseen sähköpostitse viimeistään 9.5. osoitteeseen:
sirpa.okulov (at) ort.fi

Tervetuloa mukaan!

Ortodoksisen kirkon toimintaohje on julkaistu suomeksi ja venäjäksi ja lähetetty kaikkiin kirkon ja sen yhteistyöjärjestöjen työyhteisöihin. Toimintaohjeesta toimitetaan kaikkiin yksiköihin myös ruotsin- ja englanninkieliset käännökset.

Toimintaohje seksuaalisen ja sukupuoleen perustuvan häirinnän ja hyväksikäytön estämiseksi Suomen ortodoksisessa kirkossa.pdf