Johtokunta

Ortodoksisten nuorten liiton toimintaa johtaa johtokunta, jolla on kokous keskimäärin viisi kertaa vuodessa.

Puheenjohtaja:
pastori Kaarlo Saarento Jyväskylästä (kaarlo.saarento (a) ort.fi, puh. 040 501 0324)

Muut johtokunnan jäsenet:
varapuheenjohtaja: opettaja Anna Kasdaglis Akaasta (anna.kasdaglis (a) luukku.com)
terveystieteiden yo, terveydenhoitajaopiskelija Maiju Federley Kuopiosta (maiju.federley (a) gmail.com)
luokanopettaja-opiskelija Aleksandra Heikkinen Rovaniemeltä (aleksandra.heikkinen (a) gmail.com)
ylioppilas, media-assistentti Karina Huttunen Kajaanista (hut.karina (a) gmail.com)
nuorisotyöntekijä Antti Potkonen Joensuusta (antti.potkonen (a) gmail.com)
kanttori Larissa Qvintus-Petsalo Helsingistä (larissa.qvintus-petsalo (a) ort.fi)

”Liiton toimintaa johtaa ja hallituksen asioita hoitaa kolmeksi vuodeksi valittu johtokunta. Siihen kuuluu seitsemän jäsentä, joiden on oltava ortodoksisen kirkon jäseniä. Liiton vuosikokous valitsee puheenjohtajan kolmeksi vuodeksi kerrallaan. Muut kuusi jäsentä valitaan vuosikokouksessa ja heistä on kaksi vuosittain erovuorossa. Johtokunta valitsee keskuudestaan varapuheenjohtajan. Johtokunta valitsee tarvittaessa taloudenhoitajan sekä asettaa toimikuntia, 
jotka ovat sille vastuussa tehtävistään.” (Ote: §7, liiton säännöt 2012)