Patriarkka Bartolomeoksen tervehdys kansainvälisenä ortodoksisten nuorten päivänä 2024

Toivotamme rakkaille ja uskovaisille ortodoksille nuorille ja nuorille aikuisille kaikkialla maailmassa, hengelliselle lapsillemme Herrassa, armoa ja rauhaa Jumalalta.

Kristuksen temppeliintuomisen juhlan ohella vietämme myös kansainvälistä ortodoksisten nuorten päivää. Pohtikaamme hetki tämän päivän merkitystä ja teidän jokaisen elintärkeää roolia kirkkomme elämässä.

Syndesmoksen 14. yleiskokouksen vuonna 1992 perustamaa nuortenpäivää on vietetty paikalliskirkoissa päivänä, jona kunnioitetaan ja annetaan tunnustusta kirkkomme nuorempien jäsenten korvaamattomalle panokselle. Myös tänään olemme kiitollisia innokkaasta osallistumisestanne, horjumattomasta uskostanne ja vakaumuksestanne muovata ortodoksisuutta maailmassa niin tänään kuin tulevaisuudessakin.

Muistakaamme myös Herramme opetusta: ”Totisesti, ellette käänny ja tule lasten kaltaisiksi, te ette pääse taivasten valtakuntaan.” (Matt. 18:3) Kreetalla vuonna 2016 järjestetty suuri ja pyhä kirkolliskokous korosti ortodoksisen kirkon rakkautta ja huolenpitoa kaikkia nuoria kohtaan, alleviivaten lapsenkaltaisen uskon vaalimisen tärkeyttä, uskon, joka on vapaa kaikista rajoituksista, jotka saattavat estää nuoria lähestymästä Jumalan valtakuntaa.

Teille, ortodoksinuoret, kirkko ei tarjoa vain tukea ja moraalista selkärankaa, vaan syvällisemmin ikuista totuutta, Kristuksessa löydettävää jumalinhimillistä uutta elämää. Te ette ole vain kirkon tulevaisuus, vaan ilmennätte jatkuvasti kirkon Jumalaa ja ihmistä rakastavaa elämää tässä ja nyt. Ottakaa omaksenne vuosisatoja vanha ja siunattu perinteemme ja sen mukana vastuu rohkeasti säilyttää sekä luovasti vaalia ortodoksisuuden ikuisia arvoja siellä missä elättekin.

Toivomme, että te, nuoret uskomme lähettiläät, jatkatte kirkon edustamista ja elätte omissa yhteisöissänne elämää, jonka keskiössä on Kristus. Kun luovitte nykymaailman haasteiden parissa, toivottavasti löydätte voimaa ortodoksisen perinteen ajattomista opetuksista ja tulette vakaiksi todistajiksi sille muutokselle, johon vain Kristuksen rakkaus pystyy.

Teille kaikille tänä nuorten päivänä isällistä ja patriarkaalista siunausta toivottaen, liittykäämme yhdessä rukoukseen, kiitokseen ja siihen tehtävään, jonka Herramme Kristus on meille kaikille antanut.

Ekumeenisessa patriarkaatissa 2.2.2024

+ patriarkka Bartolomeos


Translation/ Käännös: Ari Koponen, DTh
Picture/ kuva: ONL ry

The World Day of Orthodox Youth 2.2.

Hyvää kansainvälistä ortodoksisten nuorten päivää 2.2.2024 ja Herran temppeliintuomisen juhlaa! Initiated in 1992, with the blessing of His All Holiness Patriarch Bartholomew, The World Day ​of Orthodox Youth is a special day for young people in the Church to emphasize the importance ​of ministry of young people.

Kansainvälistä nuorten päivää on alettu viettää jo 1992, hänen kaikkipyhyytensä patriarkka Bartolomeoksen siunauksella. Päivä korostaa kirkollisen nuorisotyön merkitystä. Se myös muistuttaa meitä kaikkia siitä, että nuoret eivät ole vain kirkon “tulevaisuutta”, vaan jo nyt ortodoksisen kirkon täysivaltaisia ​​ja aktiivisia jäseniä.

Kansainvälisellä ortodoksisen nuorisotyön kentällä monille tutuksi tullut Syndesmos on elänyt jo pidempään hiljaiseloa. Onneksi viime vuosina on esiin noussut Suprasl: a World Fellowship of Orthodox Youth, joka on kansainvälinen verkosto ortodoksisille nuorille. Sen tarkoituksena on tuoda nuoria yhteen ja kokemaan maailmanlaajuisen ortodoksisen kirkon ykseys käytännössä.

HUOM! Tulevana kesänä (30.6.-8.7.) on Supraslissa, Puolassa, maailmanlaajuinen 16-30-vuotiaiden ortodoksien kokoontuminen. Suomesta pääsee nykyään Puolaan lentämistä ekologisemmin bussilla ja paikallinen järjestäjätaho on luvannut auttaa Supraslin pään kyydeissä. Tapahtumaan haetaan hakemuksella ja järjestäjätaho valitsee mukaan noin 150 nuorta. Voit lukea tapahtumasta lisää ja laittaa hakemuksen täällä:

https://suprasl.org/2024

Myös suomalaiset tahot järjestävät nuorisomatkoja, tiedossa on ainakin Joensuun ja Taipaleen seurakuntien sekä Oulun hiippakunnan matkat. Myös Konstantinopolin nuorisovaihdossa on vuorossa suomalaisnuorten matka Istanbuliin; tiedotamme tästä matkasta heti, kun sen yksityiskohdat selviävät.

Initiated in 1992, with the blessing of His All Holiness Patriarch Bartholomew, The World Day ​of Orthodox Youth is a special day for young people in the Church to emphasize the importance ​of ministry of young people. It is also a day to remind us that our youth are not simply the ​“future” of the Church, but that they are full and active members of the Orthodox Church. The day is celebrated annually on the 2nd of February and in some countries on the 15th of February.

Suprasl: A World Fellowship of Orthodox Youth is an international network of Orthodox Youth. ​To learn more visit: www.surpasl.org

#wdoy2024 #rohkeastiortodoksi #kansainvälinenortodoksistennuortenpäivä #worlddayoforthodoxyouth

Text: Suprasl: a Wolrd Fellowship of Orthodox Youth & Orthodox Youth Association of Finland ONL ry

Nuorisotyön ja -politiikan ohjelmalle liitolta moitteita ja evästystä

ONL ry sai Opetus- ja kulttuuriministeriöltä valtakunnallisen nuorisotyön ja -politiikan ohjelman (VANUPO 2024-27) luonnosta koskevan lausuntopyynnön. Liiton lausunto valmisteltiin työntekijöiden ja johtokunnan yhteistyönä ja liiton puolesta lausunnonantajana toimi toiminnanjohtaja Maria Kauppila.

Lisäksi ONL ry oli mukana allekirjoittamassa 24.1.2024 julkaistua yhteiskannanottoa, jossa nuorisoalalla toimivat nuorten ja nuorisopolitiikan asiantuntijat ilmaisivat olevansa laajasti pettyneitä suomalaisen nuorisopolitiikan tärkeimmän linjapaperin, valtion nuorisotyön ja -politiikan ohjelma VANUPOn tämänhetkiseen laatuun ja sisältöön.
Kannanotto on luettavissa Allianssin sivuilla.

ONL:n oma lausunto ja nuorisoalan yhteinen kannanotto toteavat lausuntokierroksella olevan Vanupo-luonnoksen olevan laadultaan epätasainen ja hajanainen. Ohjelmassa ei myöskään aseteta selkeitä, mitattavia tavoitteita nuorten hyvinvoinnin parantamiseksi, eikä siinä esitetä käytännössä lainkaan uusia, nuorten hyvinvoinnin kannalta merkittäviä toimia.

ONL ry huomauttaa omassa lausunnossaan myös, että ohjelmassa tulee paremmin arvioida sosiaaliturvauudistusten vaikutusta nuorten elämään sekä ottaa todesta nuorten huoli ilmastonmuutoksesta ja ympäristön suojelemisesta.

Kiitosta Vanupo-luonnos saa pyrkimyksestään monialaiseen tulokulmaan, jossa mainitaan kuntien lisäksi myös seurakunnat ja järjestöt merkittävinä nuorisoalan toimijoina. Myös nuorille suunnatun monipuolisen kulttuuri-, taide- ja luontotoiminnan tukeminen ja esillenostaminen saa kiitosta, sillä esimerkiksi mielikuvittelun taito on äärimmäisen tarkeä taito nykypäivän ja tulevaisuuden ongelmien ratkaisemisessa.

Lausunnossaan liitto toivoo, että erilaiset toimijat uskaltavat tehdä yhteistyötä myös uskonyhteisöjen kanssa. Ruohonjuuritason kohtaamiset yhteisöjen välillä ovat todella konkreettinen keino olla myös esimerkkinä
suvaitsevaisuuden, yhteisöllisyyden ja yhteistyön merkittävyydestä.

Ortodoksisten nuorten liitto ONL ry:n Vanupo-lausunto pdf-muodossa löytyy täältä.

Hae leirinohjaajaksi!

Haemme leirinohjaajia

  • Puroniemessä 4.-7.6. järjestettävälle lasten ja varhaisnuorten leirille
  • Valamossa 9.-16.6. järjestettävälle kristinoppileirille
  • Valamon opiston Pienet pyhiinvaeltajat -kursseille 26.-29.7. ja 2.-5.8. (Pienet Pyhiinvaeltajat -kurssille lapset osallistuvat aikuisen kanssa yhdessä, se on siis perheleirityyppinen. )

Lisäksi haemme keittiöapulaista lastenleirille.

Kultakin leiripäivältä leirinohjaajat saavat palkkaa kokemuksen ja tehtävien mukaan, sekä ilmaisen majoituksen ja ruokailut. Matkakulut asuinpaikan ja leiripaikan välillä korvataan edullisimman mahdollisen kulkuneuvon mukaan. Valinnassa on eduksi, jos on suorittanut leirinohjaajien peruskurssin aiemmin tai kuluvana keväänä. Työ on kirkon kasvatustyötä, joten valittavien tulee olla ortodoksisen kirkon jäseniä.

Leireille tarvitaan monenikäisiä ohjaajia erilaisiin tehtäviin, mm. ryhmänohjaajia, eri aiheiden asiaohjaajia, yleisohjaajia, kanttoreita sekä Valamon kriparille leiriteologi.

Kaikkien ohjaajiksi valittavien tulee osallistua leirin ennakkosuunnitteluun erikseen sovittavalla tavalla (esim. Google Drivessa tai sähköpostitse). Käytännön työskentely alkaa jo leiriä edeltävänä päivänä, lasten ja varhaisnuorten leirin palkallinen suunnittelupäivä on 3.6. ja Valamon kristinoppileirin 8.6.

Kirjalliset hakemukset on lähetettävä ONL:n toimistolle 6.3.2024 mennessä. Kanttorit ja leiriteologi voidaan kuitenkin valita heti sopivan henkilön löydyttyä.

Hakemukset lähetetään osoitteella: ONL ry, Kirkkokatu 18 A+B 17, 80100 Joensuu tai sähköpostitse liitetiedostona osoitteella onl (a) ort.fi.

Valinnoista ilmoitetaan kaikille hakeneille mahdollisimman pian hakuajan päätyttyä sähköpostitse. Muista siis lukea säännöllisesti ilmoittamaasi sähköpostia!

ONL ei palkkaa ohjaajia muiden järjestämille leireille, mutta voit ilmoittautua ”ohjaajapankkiin”, josta välitämme tarpeen mukaan seurakunnille ja Puroniemen Ystävät ry:lle sopivien ohjaajien yhteystietoja. Ohjaajapankkiin voit ilmoittautua vaikka et hakisi ONL:n leireille töihin.

Kerro kirjallisessa hakemuksessasi ainakin seuraavat asiat:

  • Nimesi ja syntymäaikasi
  • Yhteystietosi (postiosoite, puhelinnumero ja sähköpostiosoite)
  • Miksi leirinohjaustyö kiinnostaa, miksi olisit hyvä leirinohjaaja?
  • Aiempi työ- ja leirikokemuksesi, harrastuksesi, mahdollinen kielitaito
  • Minkä ajan kesästä olet käytettävissä?
  • Mille leirille erityisesti haluaisit ohjaajaksi?
  • Ilmoittaudutko samalla ns. ohjaajapankkiin?

Lastenleirin keittiöapulainen

Haussa lastenleirin keittiöapulainen 4.-7.6.2024, kerro miksi juuri sinä olisit hyvä apulainen leirimuonituksen pääemännälle. Onko sinulla bonuksena muonituskokemusta tai -koulutusta? Myös esim. hygieniapassi ja ortodoksisuus katsotaan eduksi. Vapaamuotoiset hakemukset 6.3. mennessä onl (at) ort.fi

Lisätietoja: onl (a) ort.fi tai 050 4658173

Seurakuntien ohjaajahaut

Myös seurakunnat hakevat ohjaajia leireilleen, lisäämme alle linkkejä hakuilmoituksiin. Monet seurakunnat palkkaavat leireilleen pääsääntöisesti omia jäseniään, mutta aina sopivia hakijoita ei ole riittävästi, joten muidenkin ortodoksisten seurakuntien jäsenten kannattaa hakea.

Helsingin seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 1.3. saakka: https://www.mvsoy.fi/ort/helsinki/ilmoittautuminen/ilmoittautuminen.php?add=c408c5d395c7517b9ae1c6e0145ade451035&lang=fi

Joensuun seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 11.2. (talvileiri) ja 1.3. saakka (kesän leirit): https://ort.fi/joensuu/nuorten-toiminta/

Jyväskylän seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 1.3. saakka: https://jklort.fi/2024/02/01/leirityontekijoiden-haku-kaynnissa-1-2-1-3-2024/

Kuopion seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 1.3. saakka: https://www.instagram.com/p/C2zEZhXILBO/

Pohjois-Suomen seurakunnan (Oulun) ohjaajahaku on käynnissä 1.3. saakka: https://pohjoissuomenortodoksinenseurakunta.fi/LAPSET-JA-NUORET,-LEIRIT/
Kainuun kappeliseurakunnan kriparin ohjaajahausta on tietoa leirin yhteydessä: https://ort.fi/kajaani/kristinoppileiri-2024/

Taipaleen seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 6.2. saakka: https://ort.fi/taipale/2024/01/24/seurakunta-etsii-nuoria-kesatoihin-6/

Tampereen seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 20.2. saakka: https://www.instagram.com/p/C2cFxGJNJOK/?igsh=MXAzNnM4dno0MTRjaw==

Turun seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 6.3. saakka: https://www.turkuort.fi/uutiset/leirinohjaajia-kristinoppi-ja-lastenleireille-kesaksi-2024/

Lähes kolmasosa meistä on lapsia ja nuoria

Kirkkomme jäsentilastot vuodelta 2023 ovat valmistuneet. Uutinen niistä löytyy täältä.

Patriarkka Bartolomeos lasten ja nuorten ympäröimänä.

Näiden tietojen lisäksi pyysimme keskusrekisteristä 0-29-vuotiaiden määrät seurakunnittain. Seurakunnissamme oli 0-29-vuotiaita jäseniä 31.12.2023 kaikkiaan 17066, joka on 30,6% seurakuntien jäsenistöstä. Suhteellisesti selkeästi eniten lapsia ja nuoria on Tampereen seurakunnassa, jopa 37,5% jäsenistä. Keskimääräistä enemmän lapsia ja nuoria on myös Turun (34,6%), Helsingin (32,1%) ja Jyväskylän (30,8%) seurakunnissa.

Pienimmät lasten ja nuorten osuudet ovat jäsenmäärältään pienimmissä seurakunnissamme Saimaalla (21,9%) ja Taipaleella (23,7%). Itä-Suomen väestön ikärakenne näkyy yllättävänkin selkeästi Kuopion ja Karjalan hiippakunnan suurtenkin seurakuntien lasten ja nuorten määrässä, Kuopiossa osuus oli 26,9% ja Joensuussa 28,6%.

Hiippakunnittain tarkasteltuna Helsingin hiippakunnan seurakuntien lasten ja nuorten osuus on kaikkien seurakuntien keskiarvon yläpuolella ja Kaakkois-Suomen seurakuntakin jää vain hitusen sen alle. Oulun hiippakunnassa Tampereen seurakunnan huima lukema vie koko hiippakunnan selkeästi koko kirkon keskiarvon yli. Kuopion ja Karjalan hiippakunnassa taas Jyväskylän seurakunta on ainoa, jossa lasten ja nuorten osuus on kaikkien seurakuntien keskiarvon yläpuolella ja sielläkin vain hitusen. Sen myötä koko hiippakunnan osuus jää selkeästi kaikkien seurakuntien keskiarvon alapuolelle.

Suomen koko väestössä 0-29-vuotiaiden osuus oli vuoden 2022 lopussa 32,3% (Väestötilastot).

Taulukkoon on koottu tiedot seurakunnittain ja hiippakunnittain. Luvuissa ovat mukana vain seurakuntien jäsenet, eli luostarien ja keskusrekisterin jäseniä ei ole laskettu mukaan.

0-29-vuotiaatJäsenmääräLasten ja nuorten osuus
Helsinki70142183832,1%
Kaakkois-Suomi1182387030,5%
Turku1125325334,6%
Helsingin hiippakunta93212896132,2%
Joensuu1803631128,6%
Jyväskylä651211230,8%
Kuopio1473548126,9%
Saimaa385175621,9%
Taipale545230123,7%
Kuopion ja Karjalan hpk48571796127%
Pohjois-Suomi1243444028%
Tampere1645438337,5%
Oulun hiippakunta2888882332,7%
Kaikki seurakunnat170665574530,6%

Kristus syntyy, kiittäkää!

Toimistomme palvelee vielä keskiviikkona 20.12. Sen jälkeen siirrymme vapaille ja toimiston sähköpostia luetaan vain satunnaisesti 7.1. saakka.

Keskiviikkoon 20.12. klo 10 mennessä tulleet tilaukset postitetaan 20.12. ja posti lupaa tuolloin lähetetyt paketit perille jouluksi. Kirjelähetykset ja kirjejakelussa jaettavat pikkupaketit eivät enää ehdi perille ennen joulua. Seuraavan kerran tilauksia pakataan maanantaina 8.1.

Kristuksen syntymä. Ikoni: Veikko Malvela, kuva: Pentti Potkonen

Palkitsemisia nuorisotyössä – hyvää lasten oikeuksien viikkoa

Vuoden ohjaaja-tittelin sai tänä vuonna turkulainen nuori, vuoden kerho löytyy Pohjoisen seurakunnasta, hopeinen ansiomerkki myönnettiin neljälle. Myös somettavaa uskonnonopettajaa muistettiin.

Ortodoksisten nuorten liitto ONL ry palkitsee vuosittain nuorisotyön parissa ansioituneita. Vuoden kerho- ja Vuoden ohjaaja -tittelien lisäksi liitto myöntää anomusten perusteella ansiomerkkejä nuorisotyön parissa ahkeroineille.

Oulun katedraalin kirkkokeholaisia askartelupuuhissa.
(Kuva: Anne Patronen)


Vuoden kerho

Vuoden kerhon titteli menee tänä vuonna Oulun katedraalin kirkkokerholle, joka on toiminut pitkään. Nykyiset vetäjät Anne Patronen ja Karoliina Hannula ovat pyörittäneet kerhoa vuodesta 2012 ja saaneet rekrytoitua kahdeksan hengen apuryhmän tuekseen.

Kerhoa pidetään sunnuntaisin liturgian yhteydessä ja kerhossa on käynyt keskimäärin 10 lasta joka kerhokerta viimeisen reilun viiden vuoden ajan. Ohjatun askartelun jälkeen lapset viedään kirkkoon, jossa he osallistuvat vanhempiensa kanssa ehtoolliseen. Kerho on monikulttuurinen ja osaltaan madaltanut lapsiperheiden kynnystä osallistua jumalanpalveluselämään. Lapset oppivat yhteisöllisyyttä sekä saavat ohjausta liturgiseen elämään.

Vuoden ohjaaja 2023

Vuoden ohjaaja -palkitseminen menee aina nuorelle, lupaavalle ja kunnostautuneelle ohjaajalle ja tänä vuonna liiton johtokunta päätti myöntää tittelin Silja Sigfridssonille Turun ortodoksisesta seurakunnasta.

– Siljalla on kyky innostaa toisia ja hän on myös aktiivisesti mm. kehittänyt leirien ohjelmaa. Hän löytää kontaktin nuoreen kuin nuoreen, kertoo kirkkoherra Ioannis Lampropoulos. – Silja on tuonut Turussa myös leiritoimintaan hyviä ideoita sekä ollut kehittämässä Turun nuorten ortodoksien (TNO) toimintaa.

Hopeisia ansiomerkkejä neljälle nuorisotyöaktiiville

Hopeisen ansiomerkin voi saada useita vuosia tai jopa vuosikymmeniä kestäneestä ja sitoutuneesta ortodoksisesta nuorisotyöpanoksesta ja liiton johtokunta myönsi tänä vuonna tämän kunnianosoituksen neljälle henkilölle. Merkin saavat Niina-Maarit Rautamäki (Helsingin ortodoksinen seurakunta), Aino Miikkola (Joensuun ortodoksinen seurakunta), Valeria Ratilainen (Jyväskylän ortodoksinen seurakunta) sekä Lenni Sigfridsson (Turun ortodoksinen seurakunta).

Niina-Maarit Rautamäki on Helsingin ortodoksisen seurakunnan kasvatustyöntekijä, joka on tunnettu myös muualla Suomessa ja myös jo ajalta ennen vakinaisia töitä. Niina-Maaritin vankka ja pitkäaikainen ammatillinen kokemus sekä kyky toimia erilaisten nuorten kanssa on ollut Helsingin ortodoksisen seurakunnan kasvatustoimen nuorisotyön kantava voima.  ”Ninnun” tuntevat ja häntä lämmöllä muistavat lukemattomat eri toimintavuosien leiriläiset ja kerhoissa kävijät. Hän on myös useasti joutunut tuuraamaan kasvatuksen kanttorin tehtäviä silloin kun tehtävään ei sijaista ole ollut.
– Aito myötäeläminen, turvallisen aikuisuuden läsnäolo ja huumorintaju on leimannut Niina-Maaritin työtä ja tehnyt hänestä pidetyn ja arvostetun työntekijän, kuvailevat isät Petri Korhonen ja Sergei Petsalo.
– Niina-Maarit on pitkään ja uskollisesti palvellut seurakuntaa ja etenkin nuoria; hänessä näkyy rakkaus kirkkoon hyvä tavalla.

Aino Miikkola on toiminut Joensuun seurakunnassa ja muualla leirinohjaajana yli 11 vuotta ja kokemusta löytyy jo yli 40 leirin verran. Aino tunnetaan myös ONL:ssä, sillä hän toimi monta vuotta Tuohustuli-lehden kuvittajana.
– Aino on luotettava ohjaaja, kouluttaja, ea-vastaava ja johtaja, jolla asiantuntijuutta riittää ja joka tekee leirit viimeistä piirtoa myöten ja täydellä sydämellä, kuvailee Joensuun seurakunnan nuorisotyötoimikunta. – Herttaisen Ainon kanssa voi leiriläinen ja työkaveri jakaa sekä ilot että surut!

Valeria Ratilainen on toiminut leirinohjaajana, kanttorina ja muissa nuorisotyön tehtävissä jo vuodesta 2004 alkaen, eli pian 20 vuoden ajan. Viimeiset kaksi vuotta hän on toiminut Jyväskylän ortodoksisen seurakunnan nuorisotyöstä vastaavana kanttorina. Valerialla on kokemusta lasten ja nuorten kuorojen vetämisestä ja hän ollut yksi ortodoksisen musiikkileirin kantavista voimista. Aiemmin hän on toiminut myös Joensuussa nuorisokanttorina sekä ohjaajana eri seurakuntien sekä ONL:n ja PSHV:n leireillä.
– Valeria on iloinen, positiivinen ja arkailematta toimeen tarttuva ihminen, jota on sekä kollegoiden että lasten ja nuorten helppo lähestyä, kuvailee järjestösihteeri Annakaisa Onatsu.

Lenni Sigfridsson on toiminut Turussa viisi vuotta kerhonohjaajana sekä työskennellyt myös leireillä ohjaajana ja johtajana.
– Lenni on kehittänyt Turun nuorisotyötä ja hän oli myös tänä syksynä ehdolla valtuustovaaleissa, kertoo kirkkoherra Ioannis Lampropoulos. (toim. huom. Lenni tuli valituksi Turun seurakunnanvaltuustoon) – Lennillä on suuri kiinnostus nuorisotyötä kohtaan ja hän laulaa myös kuorossa.
Lisäksi Lenni on on toiminut kirkolliskokouksessa nuorena stuerttina sekä ollut mukana suunnittelemassa ja toteuttamassa Kulmakivi-toimintaa ja toiminut Etä-Kulmakivessä juontajana.

Kunniamaininta someaktiiville

Hämeenlinnalainen uskonnonopettaja Maura Ihatsu saa kunniamaininnan ortodoksisia perinteitä, kulttuuria ja opetusta valottavista sosiaalisen median julkaisuista ja laajasta videotuotannostaan. Uskonnonopettaja Maura on omien töidensä ja opintojensa ohessa tehnyt melkoisen määrän videoita, joihin voi tutustua hänen YouTube-kanavallaan: https://www.youtube.com/@uo-opemaura7402

Videoissa on raikas ote, ja vaikka tietoa on paljon, on se helposti omaksuttavassa muodossa. Teemoja käsitellään usein myös sivuten kansainvälistä tapakulttuuria sekä muita uskontoja. Julkaisut avaavat tuttuja sekä jo lähes unohdettuja ortodoksisia tapoja ja palvelevat siten sekä kirkon jäsenistöä että muitakin ortodoksisuudesta kiinnostuneita. Useat julkaisuista lisäävät myös eri uskontojen välistä ymmärrystä.

Instagramissa Maura esittelee paitsi omia videoitaan ja kokeilujaan, myös muiden kirkollisten toimijoiden sisältöä: https://www.instagram.com/uoopemaura/

Toivotamme monia vuosia nyt palkituille ja kaikille nuorisotyön parissa ahkeroiville sekä hyvää lasten oikeuksien viikkoa 2023!


Lapsen oikeudet ovat aikuisen velvollisuuksia

Kansainvälistä Lapsen oikeuksien päivää vietetään vuosittain 20. marraskuuta. Lapsen oikeuksien viikko on Lapsen oikeuksien päivän yhteydessä vietettävä teemaviikko, jonka tavoitteena on lisätä Lapsen oikeuksien sopimuksen tunnettuutta ja lapsen oikeuksien toteutumista.

Viikkoa vietetään tänä vuonna 20.–26.11.2023.

Nuorisotyön muistamisia haettavana

ONL ry pyytää esityksiä vuoden 2023 kerhoksi ja ohjaajaksi, sekä hakemuksia hopeisen ansiomerkin saajiksi joko postitse tai sähköpostilla. Esitykset tulee tehdä viimeistään 12.11.2023.

Johtokunta tekee päätökset mahdollisimman pian esitysajan päätyttyä ja muistamiset voidaan jakaa joustavasti, esim. Nikolaos-juhlien yhteydessä.

Vuoden ohjaajaksi voi esittää sellaista ohjaajaa, joka on kuluneena vuonna tai lähiaikoina osoittanut selkeää innostusta ja onnistumista ortodoksisen lapsi- ja nuorisotoiminnan toteuttamisessa. Vuoden ohjaaja voi olla myös suhteellisen kokematon, tärkeintä on mainio asenne, innostaminen, ahkeruus ja tunnollisuus. Vuoden ohjaaja -maininnasta henkilö saa kunniakirjan ja pienen rahallisen stipendin.

Vuoden kerhoksi voi olla ehdolla säännöllisesti kokoontuva ja toimiva, ortodoksiseen lapsi- ja nuorisotyöhön liittyvä kerho. Vuoden kerho -maininnasta kerho saa kunniakirjan ja pienen rahallisen stipendin.

Hopeista ansiomerkkiä voi anoa henkilölle, joka on tehnyt useita vuosia innokasta työtä ortodoksisten lasten ja nuorten parissa ja hyväksi.
Liiton johtokunta on kokouksessaan 4/2019 määritellyt hopeisen ansiomerkin saajien kriteerit seuraavasti:
“Hakemuksien perusteella liiton johtokunta valitsee ansioituneimmat henkilöt ansiomerkin saajiksi. Hopeinen ansiomerkki voidaan myöntää vähintään 5 vuotta jatkuneesta ansiokkaasta toiminnasta kirkon nuorisotyön parissa. Erityisiksi ansioiksi hopeisen ansiomerkin hakemisessa voidaan nähdä lisäksi omaa kotiseurakuntaa laajempi vaikuttamisalue tai laaja nuorisotyön kentän toimijuus.”
Hopeisen ansiomerkin saaja saa kunniakirjan, hopeisen merkin ja pienen muistamisen, esim. kukkia.

Liitolla on myös seitsemän kultaista ansiomerkkiä, jotka myönnetään harvinaislaatuisen suuresta panoksesta ortodoksisessa nuorisotyössä. Tällä hetkellä kaikki kultaiset ansiomerkit ovat myönnettyinä.

Esitysten tekemisen apuna voi käyttää oheisia lomakkeita.
Muunkinlainen hakumuoto käy, kunhan siitä käy selville, että mitä palkitsemista haetaan, kenelle, millä perusteella ja kuka on esittäjätaho sekä yhteyshenkilö asiassa.

Hakemukset tulee toimittaa liittoon siis viimeistään 12.11.2023, esimerkiksi sähköpostitse: onl (at) ort.fi
tai lähettämällä postitse (riittävän hyvissä ajoin) liiton toimistoon Joensuussa.

Tulevia ortodoksisen nuorisotyön koulutuksia ja kursseja

Osaavat ortodoksiset leirinohjaajat ja -johtajat sekä osaamisensa kehittämisestä kiinnostuneet kirkkomme nuorisotyötä tekevät ovat merkittävä resurssi kirkkomme kasvatustyössä. Tänä syksynä ja tulevana keväänä on luvassa taas koulutuksen ja kohtaamisen paikkoja erilaisilla lyhyillä kursseilla.

NUORISOTYÖPÄIVÄT
Nuorisotyöpäivät pidetään 5.-7.11.2023 Valamon luostarissa. Kyseessä on ortodoksisten seurakuntien ja järjestöjen nuorisotyöntekijöiden, opettajien ja nuorisotyöstä kiinnostuneiden koulutus- ja verkostoitumistapahtuma, joka järjestetään Valamon opiston ja ONL ry:n yhteistyönä.

Tänä vuonna päivien teemana on TOIVO kirkon kasvatustyössä, aiheesta alustaa ja keskusteluttaa evankelis-luterilaisen kirkkohallituksen jumalanpalvelus ja kasvatus -yksikön johtaja, Jarmo Kokkonen.

Ortodoksisen kirkon kirkkopalveluiden koordinaattori Antti Räsänen vetää “Monenlaisuus kirkon lapsi- ja nuorisotyössä osiota” ja päivillä on myös Haminan piispa Sergein kyselytunti. Enkelit kasvatustyössä -teemaa lähestytään ikonien, kädentaitojen sekä kirjavinkkien kautta. Kädentaidoissa osallistujia opastaa Minna Koistinen.

Esillä siis ajankohtaista asiaa ja tuttuun tapaan myös käytännön vinkkejä lapsi- ja nuorisotyöhön sekä antoisia keskusteluja, vertaistukea sekä mukavaa yhdessäoloa luostarin rauhassa.

Lisätietoa ja ilmoittautumiset Valamon opiston sivujen kautta.

LEIRINOHJAAJIEN PERUSKURSSI
Leirinohjaajien peruskurssi on tarkoitettu kristinoppileirin käyneille, leirinohjaajaksi aikoville. Kurssi antaa perusvalmiudet toimia ohjaajana (ortodoksisella) leirillä ja se onkin edellytyksenä ohjaajantöille useimmissa seurakunnissa ja ONL:n leireillä.

Kurssiin liittyy pieniä ennakkotehtäviä ja varsinainen kurssi kestää yhden viikonlopun, pe-su.

Seuraava leirinohjaajien peruskurssi järjestetään kevättalvella, ehkä jo helmikuussa, Tampereen seudulla, yhteistyössä Tampereen ortodoksisen seurakunnan kanssa. Seuraa ilmoittelua, kerromme heti, kun paikka ja aika tarkentuu.

LEIRINJOHTAJAKURSSI
Viiden vuoden tauon jälkeen on taas vihdoin tulossa myös leirinjohtajakoulutusta! Kyseessä on leirien johtamisesta kiinnostuneille tarkoitettu viikonloppu, johon liittyy myös ennakkotehtäviä. Aikaisempi leirityökokemus tai muu ohjaustyön kokemus on ehdottomasti eduksi, samoin täysi-ikäisyys.

Kurssi järjestetään kevään 2024 aikana, paikkana on Turun seutu ja yhteistökumppanina Turun ortodoksinen seurakunta. Tästäkin kurssista kerromme lisää, kun aika ja paikka varmistuvat, joten jos kiinnostuit, seuraa ilmoitteluamme!

Lämpimästi tervetuloa mukaan
oppimaan uutta, rakentamaan verkostoja ja
viettämään aikaa ortodoksisen kirkon ja mukavien ihmisten parissa!

P.s. Mielenterveyden asiat pohdituttavat vuodesta toiseen erityisesti nuorisoalalla. Huhtikuussa 2024 on Valamon opiston kurssitarjonnassa tulossa myös Mielenterveyden ensiapu 1-kurssi.
(Vastaavia Mielenterveyden ensiavun kursseja löytyy myös verkkokursseina Mieli ry:n koulutuskalenterin kautta.)

Kaupunkisuunnistuksen ohjeistus

Osana Tomos100-juhlaviikonvaihdetta järjestetään leikkimielinen kaupunkisuunnistus. Suunnistuksen lähtö ja maali on Pyhän Kolminaisuuden kirkolla (Unioninkatu 31), mutta halutessaan suunnistamaan voi lähteä omaan tahtiin mistä tahansa.

  • Rastit voi käydä haluamassaan järjestyksessä.
  • Mukaan tarvitaan vähintään yksi nettiyhteydellä varustettu puhelin joukkuetta kohti. (Myös muutamia tulosteita on saatavilla, jos puhelimen käyttö ei ole mahdollista.)
  • Vastaukset kannattaa merkitä itselleen ylös esim. puhelimen muistioon tai paperille siltä varalta että vastauslomake vahingossa tyhjentyisi ennen sen lähettämistä.
  • Vastauslomakkeen lisäksi lähetetään reitistä riippuen kahdelta tai kolmelta rastilta myös valokuva, jossa erottuu sekä tiiminne että kyseinen paikka.

Kaikki osallistuneet joukkueet saavat pienen palkinnon maalissa (9.9. klo 15.45 mennessä). Lisäksi koko reitin suorittaneiden joukkueiden kesken arvotaan pieni palkinto.

Lyhyt reitti

Arvioitu kesto 15-30 minuuttia, rastit sijaitsevat muutaman korttelin alueella Pyhän Kolminaisuuden kirkon lähistöllä. Sopii hyvin myös pienten lasten kanssa kierrettäväksi.

Kartta: https://www.google.com/maps/d/u/3/edit?mid=13RJW22G7updng32frMNNfayXEMgyyZg&usp=sharing

Vastauslomake: https://forms.gle/ag3x9LGcjZ7iMicKA

Keskipitkä reitti

Arvioitu kesto n. 30-60 minuuttia. Keskipitkään reittiin kuuluvat kartan vihreät rastit. (Keskipitkän ja pitkän reitin kartta on yhteinen)

Kartta: https://www.google.com/maps/d/u/3/edit?mid=1bv4KnomxKI4a2aG77GELfteNuMKWwXM&usp=sharing

Vastauslomake: https://forms.gle/xSXhKbzu4We45vC68

Vihjeet löytyvät myös täältä, jos niitä on lomakkeelta hankala lukea: https://onl.fi/rastivihjeet/

Pitkä reitti

Arvioitu kesto n. 60-120 minuuttia. Pitkään reittiin kuuluvat sekä kartan vihreät että siniset rastit. (Keskipitkän ja pitkän reitin kartta on yhteinen)

Kartta: https://www.google.com/maps/d/u/3/edit?mid=1bv4KnomxKI4a2aG77GELfteNuMKWwXM&usp=sharing

Vastauslomake: https://forms.gle/bTQjuH4tNvhvTUxC7

Vihjeet löytyvät myös täältä, jos niitä on lomakkeelta hankala lukea: https://onl.fi/rastivihjeet/