Kesäaika liiton toimistolla

Tee tuotetilaukset liiton verkkokaupasta viimeistään 19.6.!
Tilauksia postitetaan 20.6. ja kesätauon jälkeen taas 5.8. lähtien.
Liiton toimisto on suljettu 21.6.-4.8. työntekijöiden kesälomien sekä leiri- ja tutkimusvapaiden vuoksi.

Viikolla 28 tarkistetaan paperipostit ja tarvittaessa myös postitetaan kiireellisiä tuotetilauksia.

Lastenleirit 2024

Lasten- ja perheleirejä järjestetään pitkin kesää ympäri Suomen.

ONL:n perinteinen lasten ja varhaisnuorten leiri järjestetään Puroniemessä Rautalammilla 4.-7.6. Lisätietoja: https://onl.fi/event/lasten-ja-varhaisnuorten-leiri-24/

Helsingin seurakunta järjestää kolme lastenleiriä 3.-6.6., 24.-27.6. ja 8.-11.7. Lisätietoja: https://www.hos.fi/lasten-kesaleirit2024/

Joensuun seurakunta järjestää kaksi leiriä, lasten (1.-4.luokkalaiset) leirin 3.-5.6. ja varhaisnuorten (5.-8.-luokkalaiset) 17.-20.6. Lisätiedot: https://ort.fi/joensuu/etusivu/lapset-ja-nuoret/kristinoppileirit/

Jyväskylän seurakunta järjestää lastenleirin 3.-6.6. Pyhäkankaalla. Lisätietoja tulossa.

Kuopion seurakunta järjestää Lasten ikonileirin 3.-7.6. ja Kaikkien leirin 7.-9.6. Lisätietoja ikonileiristä: https://ortkuopio.fi/lapset-nuoret/ikonileirille-ilmoittautuminen-on-alkanut/ Leireistä yleensä: https://ortkuopio.fi/leirit/

Pohjois-Suomen seurakunta järjestää lasten päiväleirin 3.-7.6. Oulussa. Lisätietoja: https://pohjoissuomenortodoksinenseurakunta.fi/LAPSET-JA-NUORET,-LEIRIT/

Saimaan seurakunta järjestää perhepäivän Visulahdessa 29.6. Lisätietoja: https://www.ortsaimaa.net/perheretket

Taipaleen seurakunta järjestää lastenleirin 2.-6.8. Lisätietoja tulossa.

Tampereen seurakunta järjestää lastenleirin 31.7.-3.8. Lisätietoja: https://www.facebook.com/photo?fbid=808462517994867&set=a.465642008943588&locale=fi_FI

Turun seurakunta järjestää 9-13-vuotiaille suunnatun leirin 24.-27.6. Lisätietoja tulossa.

Puroniemen Ystävät ry järjestää Ollaan yhdessä -perheleirin 13.-17.7. (Toinen, 8.-12.7. järjestettävä perheleiri on jo täynnä) Lisätiedot: https://www.puroniemi.net/kevat-ja-kesa-2024

Hae leirinohjaajaksi!

Haemme leirinohjaajia

  • Puroniemessä 4.-7.6. järjestettävälle lasten ja varhaisnuorten leirille
  • Valamossa 9.-16.6. järjestettävälle kristinoppileirille
  • Valamon opiston Pienet pyhiinvaeltajat -kursseille 26.-29.7. ja 2.-5.8. (Pienet Pyhiinvaeltajat -kurssille lapset osallistuvat aikuisen kanssa yhdessä, se on siis perheleirityyppinen. )

Lisäksi haemme keittiöapulaista lastenleirille.

Kultakin leiripäivältä leirinohjaajat saavat palkkaa kokemuksen ja tehtävien mukaan, sekä ilmaisen majoituksen ja ruokailut. Matkakulut asuinpaikan ja leiripaikan välillä korvataan edullisimman mahdollisen kulkuneuvon mukaan. Valinnassa on eduksi, jos on suorittanut leirinohjaajien peruskurssin aiemmin tai kuluvana keväänä. Työ on kirkon kasvatustyötä, joten valittavien tulee olla ortodoksisen kirkon jäseniä.

Leireille tarvitaan monenikäisiä ohjaajia erilaisiin tehtäviin, mm. ryhmänohjaajia, eri aiheiden asiaohjaajia, yleisohjaajia, kanttoreita sekä Valamon kriparille leiriteologi.

Kaikkien ohjaajiksi valittavien tulee osallistua leirin ennakkosuunnitteluun erikseen sovittavalla tavalla (esim. Google Drivessa tai sähköpostitse). Käytännön työskentely alkaa jo leiriä edeltävänä päivänä, lasten ja varhaisnuorten leirin palkallinen suunnittelupäivä on 3.6. ja Valamon kristinoppileirin 8.6.

Kirjalliset hakemukset on lähetettävä ONL:n toimistolle 6.3.2024 mennessä. Kanttorit ja leiriteologi voidaan kuitenkin valita heti sopivan henkilön löydyttyä.

Hakemukset lähetetään osoitteella: ONL ry, Kirkkokatu 18 A+B 17, 80100 Joensuu tai sähköpostitse liitetiedostona osoitteella onl (a) ort.fi.

Valinnoista ilmoitetaan kaikille hakeneille mahdollisimman pian hakuajan päätyttyä sähköpostitse. Muista siis lukea säännöllisesti ilmoittamaasi sähköpostia!

ONL ei palkkaa ohjaajia muiden järjestämille leireille, mutta voit ilmoittautua ”ohjaajapankkiin”, josta välitämme tarpeen mukaan seurakunnille ja Puroniemen Ystävät ry:lle sopivien ohjaajien yhteystietoja. Ohjaajapankkiin voit ilmoittautua vaikka et hakisi ONL:n leireille töihin.

Kerro kirjallisessa hakemuksessasi ainakin seuraavat asiat:

  • Nimesi ja syntymäaikasi
  • Yhteystietosi (postiosoite, puhelinnumero ja sähköpostiosoite)
  • Miksi leirinohjaustyö kiinnostaa, miksi olisit hyvä leirinohjaaja?
  • Aiempi työ- ja leirikokemuksesi, harrastuksesi, mahdollinen kielitaito
  • Minkä ajan kesästä olet käytettävissä?
  • Mille leirille erityisesti haluaisit ohjaajaksi?
  • Ilmoittaudutko samalla ns. ohjaajapankkiin?

Lastenleirin keittiöapulainen

Haussa lastenleirin keittiöapulainen 4.-7.6.2024, kerro miksi juuri sinä olisit hyvä apulainen leirimuonituksen pääemännälle. Onko sinulla bonuksena muonituskokemusta tai -koulutusta? Myös esim. hygieniapassi ja ortodoksisuus katsotaan eduksi. Vapaamuotoiset hakemukset 6.3. mennessä onl (at) ort.fi

Lisätietoja: onl (a) ort.fi tai 050 4658173

Seurakuntien ohjaajahaut

Myös seurakunnat hakevat ohjaajia leireilleen, lisäämme alle linkkejä hakuilmoituksiin. Monet seurakunnat palkkaavat leireilleen pääsääntöisesti omia jäseniään, mutta aina sopivia hakijoita ei ole riittävästi, joten muidenkin ortodoksisten seurakuntien jäsenten kannattaa hakea.

Helsingin seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 1.3. saakka: https://www.mvsoy.fi/ort/helsinki/ilmoittautuminen/ilmoittautuminen.php?add=c408c5d395c7517b9ae1c6e0145ade451035&lang=fi

Joensuun seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 11.2. (talvileiri) ja 1.3. saakka (kesän leirit): https://ort.fi/joensuu/nuorten-toiminta/

Jyväskylän seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 1.3. saakka: https://jklort.fi/2024/02/01/leirityontekijoiden-haku-kaynnissa-1-2-1-3-2024/

Kuopion seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 1.3. saakka: https://www.instagram.com/p/C2zEZhXILBO/

Pohjois-Suomen seurakunnan (Oulun) ohjaajahaku on käynnissä 1.3. saakka: https://pohjoissuomenortodoksinenseurakunta.fi/LAPSET-JA-NUORET,-LEIRIT/
Kainuun kappeliseurakunnan kriparin ohjaajahausta on tietoa leirin yhteydessä: https://ort.fi/kajaani/kristinoppileiri-2024/

Taipaleen seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 6.2. saakka: https://ort.fi/taipale/2024/01/24/seurakunta-etsii-nuoria-kesatoihin-6/

Tampereen seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 20.2. saakka: https://www.instagram.com/p/C2cFxGJNJOK/?igsh=MXAzNnM4dno0MTRjaw==

Turun seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 6.3. saakka: https://www.turkuort.fi/uutiset/leirinohjaajia-kristinoppi-ja-lastenleireille-kesaksi-2024/

Lähes kolmasosa meistä on lapsia ja nuoria

Kirkkomme jäsentilastot vuodelta 2023 ovat valmistuneet. Uutinen niistä löytyy täältä.

Patriarkka Bartolomeos lasten ja nuorten ympäröimänä.

Näiden tietojen lisäksi pyysimme keskusrekisteristä 0-29-vuotiaiden määrät seurakunnittain. Seurakunnissamme oli 0-29-vuotiaita jäseniä 31.12.2023 kaikkiaan 17066, joka on 30,6% seurakuntien jäsenistöstä. Suhteellisesti selkeästi eniten lapsia ja nuoria on Tampereen seurakunnassa, jopa 37,5% jäsenistä. Keskimääräistä enemmän lapsia ja nuoria on myös Turun (34,6%), Helsingin (32,1%) ja Jyväskylän (30,8%) seurakunnissa.

Pienimmät lasten ja nuorten osuudet ovat jäsenmäärältään pienimmissä seurakunnissamme Saimaalla (21,9%) ja Taipaleella (23,7%). Itä-Suomen väestön ikärakenne näkyy yllättävänkin selkeästi Kuopion ja Karjalan hiippakunnan suurtenkin seurakuntien lasten ja nuorten määrässä, Kuopiossa osuus oli 26,9% ja Joensuussa 28,6%.

Hiippakunnittain tarkasteltuna Helsingin hiippakunnan seurakuntien lasten ja nuorten osuus on kaikkien seurakuntien keskiarvon yläpuolella ja Kaakkois-Suomen seurakuntakin jää vain hitusen sen alle. Oulun hiippakunnassa Tampereen seurakunnan huima lukema vie koko hiippakunnan selkeästi koko kirkon keskiarvon yli. Kuopion ja Karjalan hiippakunnassa taas Jyväskylän seurakunta on ainoa, jossa lasten ja nuorten osuus on kaikkien seurakuntien keskiarvon yläpuolella ja sielläkin vain hitusen. Sen myötä koko hiippakunnan osuus jää selkeästi kaikkien seurakuntien keskiarvon alapuolelle.

Suomen koko väestössä 0-29-vuotiaiden osuus oli vuoden 2022 lopussa 32,3% (Väestötilastot).

Taulukkoon on koottu tiedot seurakunnittain ja hiippakunnittain. Luvuissa ovat mukana vain seurakuntien jäsenet, eli luostarien ja keskusrekisterin jäseniä ei ole laskettu mukaan.

0-29-vuotiaatJäsenmääräLasten ja nuorten osuus
Helsinki70142183832,1%
Kaakkois-Suomi1182387030,5%
Turku1125325334,6%
Helsingin hiippakunta93212896132,2%
Joensuu1803631128,6%
Jyväskylä651211230,8%
Kuopio1473548126,9%
Saimaa385175621,9%
Taipale545230123,7%
Kuopion ja Karjalan hpk48571796127%
Pohjois-Suomi1243444028%
Tampere1645438337,5%
Oulun hiippakunta2888882332,7%
Kaikki seurakunnat170665574530,6%

Kristus syntyy, kiittäkää!

Toimistomme palvelee vielä keskiviikkona 20.12. Sen jälkeen siirrymme vapaille ja toimiston sähköpostia luetaan vain satunnaisesti 7.1. saakka.

Keskiviikkoon 20.12. klo 10 mennessä tulleet tilaukset postitetaan 20.12. ja posti lupaa tuolloin lähetetyt paketit perille jouluksi. Kirjelähetykset ja kirjejakelussa jaettavat pikkupaketit eivät enää ehdi perille ennen joulua. Seuraavan kerran tilauksia pakataan maanantaina 8.1.

Kristuksen syntymä. Ikoni: Veikko Malvela, kuva: Pentti Potkonen

Rastivihjeet

a) Helsingin kortteleista osa on nimetty eläinten mukaan. Etsi kortteli, jonka eläin on evankelista Markuksen symboli ja löytyy myös Suomen vaakunasta.

b) Pyhän Kolminaisuuden kirkon “selän takana” sijaitseva, oravannahkakaupasta alkunsa saanut laitos

c) Hallintoelin, jonka ydintä on mm. ilmastonmuutoksen hillintä

d) Helsingin ortodoksien kirkkoherrana 1914-1917 toiminut ukrainalaislähtöinen pappismarttyyri Aleksander Hotovitski asui tässä talossa. Talossa sijaitsee myös Helsingin hiippakunnan kanslia.

e) Suomen vanhin ja laajin taidekokoelma

f) Tämän erään tavaratalon pyörivän aikamittarin alle on perinteisesti sovittu treffejä.

g) Helsingin yliopiston vanhin rakennus

Pitkän reitin rastit 8-11

h) Hirven takana historiallisessa rakennuksessa sijaitseva museo. Rakennuksessa on aikanaan toiminut venäläinen poikakoulu ja sen yhteydessä on ollut myös ortodoksinen kappeli. Ulkoseinässä erottuu yhdellä sivustalla vielä alttaripääty ja sisäpihan puolella risti.

i) Helsingin ainoa naisen näköisveistos esittää suomalaisen kansanrunouden merkkihenkilöä, jota on esitetty kanonisoitavaksikin.

j) Ylistyslaulu kirjoille, kuuluisa kaupunkikirjasto

k) Arkadianmäen päättäväinen monumentti

Kaupunkisuunnistuksen ohjeistus

Osana Tomos100-juhlaviikonvaihdetta järjestetään leikkimielinen kaupunkisuunnistus. Suunnistuksen lähtö ja maali on Pyhän Kolminaisuuden kirkolla (Unioninkatu 31), mutta halutessaan suunnistamaan voi lähteä omaan tahtiin mistä tahansa.

  • Rastit voi käydä haluamassaan järjestyksessä.
  • Mukaan tarvitaan vähintään yksi nettiyhteydellä varustettu puhelin joukkuetta kohti. (Myös muutamia tulosteita on saatavilla, jos puhelimen käyttö ei ole mahdollista.)
  • Vastaukset kannattaa merkitä itselleen ylös esim. puhelimen muistioon tai paperille siltä varalta että vastauslomake vahingossa tyhjentyisi ennen sen lähettämistä.
  • Vastauslomakkeen lisäksi lähetetään reitistä riippuen kahdelta tai kolmelta rastilta myös valokuva, jossa erottuu sekä tiiminne että kyseinen paikka.

Kaikki osallistuneet joukkueet saavat pienen palkinnon maalissa (9.9. klo 15.45 mennessä). Lisäksi koko reitin suorittaneiden joukkueiden kesken arvotaan pieni palkinto.

Lyhyt reitti

Arvioitu kesto 15-30 minuuttia, rastit sijaitsevat muutaman korttelin alueella Pyhän Kolminaisuuden kirkon lähistöllä. Sopii hyvin myös pienten lasten kanssa kierrettäväksi.

Kartta: https://www.google.com/maps/d/u/3/edit?mid=13RJW22G7updng32frMNNfayXEMgyyZg&usp=sharing

Vastauslomake: https://forms.gle/ag3x9LGcjZ7iMicKA

Keskipitkä reitti

Arvioitu kesto n. 30-60 minuuttia. Keskipitkään reittiin kuuluvat kartan vihreät rastit. (Keskipitkän ja pitkän reitin kartta on yhteinen)

Kartta: https://www.google.com/maps/d/u/3/edit?mid=1bv4KnomxKI4a2aG77GELfteNuMKWwXM&usp=sharing

Vastauslomake: https://forms.gle/xSXhKbzu4We45vC68

Vihjeet löytyvät myös täältä, jos niitä on lomakkeelta hankala lukea: https://onl.fi/rastivihjeet/

Pitkä reitti

Arvioitu kesto n. 60-120 minuuttia. Pitkään reittiin kuuluvat sekä kartan vihreät että siniset rastit. (Keskipitkän ja pitkän reitin kartta on yhteinen)

Kartta: https://www.google.com/maps/d/u/3/edit?mid=1bv4KnomxKI4a2aG77GELfteNuMKWwXM&usp=sharing

Vastauslomake: https://forms.gle/bTQjuH4tNvhvTUxC7

Vihjeet löytyvät myös täältä, jos niitä on lomakkeelta hankala lukea: https://onl.fi/rastivihjeet/

Ohjaajahakua jatketaan!

Saimme alkuperäiseen määräaikaan mennessä hyviä hakemuksia, mutta hyvin niukasti, joten jatkamme hakuaikaa 28.3. saakka.

Haemme ohjaajia Valamossa 11.-18.6.2023 järjestettävälle kristinoppileirille, sekä Valamon opiston Pienet Pyhiinvaeltajat -kurssille 16.-18.6.2023.
Lisäksi voit hakea samalla hakemuksella lastenohjaajaksi Puroniemen Ystävät ry:n perheleireille (Perinteinen perheleiri 9.-13.7. ja Ollaan yhdessä -leiri 14.-18.7.), välitämme tiedot eteenpäin heille.

Kriparille on haussa on niin ryhmänohjaajia, asiaohjaajia ja yleisohjaaja, joten tehtäviä on monenlaisille ohjaajille. Leiriteologi on jo valittu. Palkattavien ohjaajien kokonaismäärä riippuu leiriläisten määrästä.

Pienet Pyhiinvaeltajat -kurssille lapset osallistuvat aikuisen kanssa yhdessä, se on siis perheleirityyppinen. Ohjaajatarve kurssilla on vielä hiukan epävarma, mutta melko varmasti tälle kurssille palkataan kaksi ohjaajaa (ensisijaisesti täysi-ikäisiä).

Taloussyistä emme näillä näkymin pysty järjestämään omaa lastenleiriä tänä vuonna.

Palkkaus ja hakuohjeet

Kultakin leiripäivältä leirinohjaajat saavat palkkaa kokemuksen ja tehtävien mukaan, sekä ilmaisen majoituksen ja ruokailut. Matkakulut asuinpaikan ja leiripaikan välillä korvataan edullisimman mahdollisen kulkuneuvon mukaan. Valinnassa on eduksi, jos on suorittanut leirinohjaajien peruskurssin aiemmin tai kuluvana keväänä. Työ on kirkon kasvatustyötä, joten valittavien tulee olla ortodoksisen kirkon jäseniä.

Kaikkien ohjaajiksi valittavien tulee osallistua leirin ennakkosuunnitteluun erikseen sovittavalla tavalla (esim. Google Drivessa tai sähköpostitse). Käytännön työskentely alkaa jo leiriä edeltävänä päivänä, Valamon kriparin palkallinen suunnittelupäivä on 10.6.

Kirjalliset hakemukset on lähetettävä ONL:n toimistolle 28.3.2022 mennessä.

Hakemukset lähetetään osoitteella: ONL ry, Kirkkokatu 18 A+B 17, 80100 Joensuu tai sähköpostitse liitetiedostona osoitteella onl (a) ort.fi.

Valinnoista ilmoitetaan kaikille hakeneille mahdollisimman pian hakuajan päätyttyä sähköpostitse. Muista siis lukea ilmoittamaasi sähköpostia säännöllisesti.

Jos leiri joudutaan perumaan nopealla aikataululla koronarajoitusten vuoksi, tai jos et pysty tulemaan töihin sairastumisen tai tapaturman vuoksi, maksamme kuitenkin työsopimuksen kanssamme jo tehneille korvauksen, kristinoppileiriltä kahden päivän palkan ja lastenleirin osalta yhden päivän palkan.

ONL ei palkkaa ohjaajia muiden järjestämille leireille, mutta voit ilmoittautua ”ohjaajapankkiin”, josta välitämme tarpeen mukaan seurakunnille ja Puroniemen Ystävät ry:lle sopivien ohjaajien yhteystietoja. Ohjaajapankkiin voit ilmoittautua vaikka et hakisi ONL:n leireille töihin.

Kerro kirjallisessa hakemuksessasi ainakin seuraavat asiat:

  • Nimesi ja syntymäaikasi
  • Yhteystietosi (postiosoite, puhelinnumero ja sähköpostiosoite)
  • Miksi leirinohjaustyö kiinnostaa, miksi olisit hyvä leirinohjaaja?
  • Aiempi työ- ja leirikokemuksesi, harrastuksesi, mahdollinen kielitaito
  • Minkä ajan olet käytettävissä?
  • Mille leirille erityisesti haluaisit ohjaajaksi?
  • Ilmoittaudutko samalla ns. ohjaajapankkiin?

Seurakuntien ohjaajahaut

Myös seurakunnat hakevat ohjaajia leireilleen, lisäämme alle linkkejä hakuilmoituksiin. Monet seurakunnat palkkaavat leireilleen pääsääntöisesti omia jäseniään, mutta aina sopivia hakijoita ei ole riittävästi, joten muidenkin ortodoksisten seurakuntien jäsenten kannattaa hakea.

Helsingin seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 28.2. saakka. https://www.hos.fi/leirityota-tarjolla-kesaksi-haku-alkaa-30-1/

Joensuun seurakunnan leirien “vanhojen” ohjaajien haku on käynnissä 13.-26.3. ja uusien ohjaajien haku 20.3.-2.4. https://ort.fi/joensuu/etusivu/lapset-ja-nuoret/nuorten-koulutukset/

Jyväskylän seurakunnan ohjaajahaku on käynnissä 1.3. saakka. https://jklort.fi/2023/01/31/haku-leirinohjaajaksi-tai-keittioapulaiseksi-pyhakankaalle-1-2-1-3/

Kuopion seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 3.3. saakka. https://ortkuopio.fi/uutiset/kesan-2023-ohjaajahaku/

Pohjois-Suomen seurakunnan (Oulun) ohjaajahaku on käynnissä 31.3. saakka. https://pohjoissuomenortodoksinenseurakunta.fi/lapset-ja-nuoret-leirit

Taipaleen seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 28.2. saakka. https://ort.fi/taipale/2023/02/14/seurakunta-etsii-nuoria-kesatoihin-5/

Tampereen seurakunnan leirien ohjaajahaku päättyy 20.2. https://www.tampereort.fi/

Turun seurakunnan leirien ohjaajahaku on käynnissä 15.3. saakka. https://www.turkuort.fi/tapahtumat/tapahtumat-tapahtumat/kesatyopaikat-seurakunnassa-kesalla-2023/

Kristus syntyy, kiittäkää!

Iloista ja rauhallista Kristuksen syntymäjuhlaa ja vuodenvaihdetta!

Toimistomme on suljettu 22.12.2022-1.1.2023. Palvelemme taas 2.1. lähtien normaalisti.

Joulukorttien ja muiden joulumuistamisten sijaan olemme tehneet kiristyssidelahjoituksen Ukrainaan Suomessa vierailleen isä Sergiy Berezhnoyn kautta, sekä pienen rahalahjoituksen Filantropian paastokeräykseen.

Kristus syntyy, kiittäkää!

Kristus födes, lovsjungen!

Kristõs šâdd, späʹssbõõššâd!

Христос народжується, славте!

Христос рождается, славите!

Christ is born, glorify Him!

Χριστός γεννάται, δοξάσατε!

Kaupanpäällisiä verkkokauppatilauksiin

Viimeistään 19.12. tehtyihin, vähintään 25 euron suuruisiin tilauksiin tarjoamme postikulut kaupan päälle.

Liiton henkilöjäsenet saavat Kristuksen elämä -kirjan tilaukseen 5 yksiosaista korttia kaupan päälle. Mainitse jäsenyydestäsi tilauksen lisätiedoissa. Voit lisätä haluamasi yksiosaiset kortit tilaukseen ostoskorin kautta, tai mainita niistä lisätiedoissa. Ellei korttimalleja ole mainittu, valitsemme kaupanpäälliskortit sattumanvaraisesti.

Viimeistään 19.12. tehdyt tilaukset lähetetään ennen joulua. Tilauksia lähetetään mahdollisesti vielä myöhemminkin joulunalusviikolla, sen jälkeen tilauksia lähetetään seuraavan kerran 2.1.2023.